A pattanás nem csak a bőrünkre lehet hatással

Nem tehetünk róla, ha pattanás jelenik meg a bőrünkön. Nem hívjuk őket, mégis jönnek maguktól – és a gúnyolódások, szégyenérzet céltáblájává tehetnek minket. Negatívan hatnak a megjelenésünkre és önértékelésünkre, olyannyira, hogy a szorongás miatt társas kapcsolatainkból is visszahúzódthatunk.

De hogy lehetséges az, hogy ez a fizikai egészségünket nem veszélyeztető bőrhiba ilyen hatalmas érzelmi hatással bírjon?

A pattanás miért visszataszító az emberek szemében?

A gyulladásos pattanásokat azért tartjuk visszataszítónak, mert a bőr simaságának és tisztaságának hiánya a szépségről alkotott társadalmi normák szerint nem kívánatos. A médiában és a reklámokban gyakran látunk hibátlan bőrű embereket, ami fokozza a nyomást, hogy saját bőrünk is tökéletes legyen. Emellett gyakran fájdalmasak és gyulladtak.

Okolhatunk-e emiatt bármit is?

Igen. Ha valami hatalmas negatív nyomást gyakorolt az aknék megítélését illetően, az a média.

A bőrhibákkal szembeni negatív vélekedés valószínűleg évszázadokkal ezelőtt alakult ki, de a modern társadalomban a 20. század közepétől vált különösen hangsúlyossá. A szépség- és divatipar fejlődése, valamint a reklámok és média térhódítása jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a hibátlan bőr a szépség egyik fontos kritériumává váljon.

A 1950-es évektől kezdve, amikor a televízió és a magazinok egyre elterjedtebbek lettek, az emberek gyakrabban találkoztak tökéletes bőrű modellekkel és hírességekkel, ami fokozta a nyomást a saját megjelenésükkel kapcsolatban.

Szépségápolási ipar

A kozmetikai és bőrápolási termékek piacának növekedése szintén hozzájárult ehhez a jelenséghez, mivel ezek a termékek gyakran hangsúlyozzák a pattanások eltüntetésének fontosságát a vonzó megjelenés elérése érdekében.

Az internet és a közösségi média térnyerése pedig tovább erősítette ezt a tendenciát, mivel az emberek folyamatosan tökéletesített képekkel találkoznak, ami még inkább erősíti a hibátlan bőr iránti vágyat és az aknékkal szembeni negatív vélekedést.

A szépség belülről fakad.. de a pattanás is

Hiába a mondás, és a benne rejlő igazság, néhány ember számára mégis rendkívül nehéz megőrizni önbizalmát az aknéi ellenére. A pattanásokról sokszor úgy gondoljuk, hogy csak tinédzserkori jelenségek, és az ember kinövi őket. Sajnos azonban nem ritka, hogy ezek a fiatalkori aknék később, fájdalmas, cisztás csomókként térnek vissza. De arra is bőven akad példa, hogy olyanok bőrén jelentkezzenek, akik addig sosem tapasztalták.

Mitől alakulnak ki?

A számos ok közül az alábbiak a leggyakoribbak:

  • Serdülőkorban, menstruációs ciklus során, terhesség alatt vagy hormonális egyensúlyhiány miatt növekszik az androgén hormonok szintje, amelyek fokozzák a faggyúmirigyek működését.
  • A bőr faggyúmirigyei túl sok olajat termelnek.
  • Az elhalt bőrsejtek összetapadhatnak és eltömíthetik a bőr pórusait.
  • A Propionibacterium acnes nevű baktérium a bőrön található pórusokban elszaporodva gyulladást okozhat.
  • Az aknéra való hajlam öröklődhet, így ha a családban gyakoriak, nagyobb valószínűséggel alakulhatnak ki a mi bőrünkön is.
  • Stressz, egészségtelen táplálkozás, kevés alvás.
  • Nem megfelelő bőrápolási termékek használata, túlzott tisztítás vagy a bőr irritációja szintén előidézheti megjelenésüket.

Sok kicsi sokra megy

Már egy-két darab is elegendő ahhoz, hogy kétségbe essünk, és a szokásosnál több időt töltsünk a tükör előtt.  Általában minél súlyósabb és nehezen kezelhető valakinek a bőrhibája, annál nagyobb érzelmi terhet ró rá. Érthetően.

Különböző tanulmányok megállapították, hogy a pattanásos embereknél is kialakulhat:

  • Depresszió
  • Szorongás
  • Alacsony önbecsülés
  • Magányosság

Az aknék érzelmi hatásai jelentősek lehetnek, fontos azonban kiemelni, hogy nem határozzák meg és nem minősítik az embert. Az érzelmi kihívások ellenére mindegyikünknek megvan a lehetősége, hogy megtaláljuk a megfelelő megoldásokat és támogatást, hogy magabiztosabbá váljunk és jól érezzük magunkat a bőrünkben.